top of page

Hlavní cena Grand Prix Svetozára Stračinu 2021

cro_edited_edited.jpg

V květnu 2021 byly vyhlášeny ceny Grand Prix Svetozára Stračinu 2021. Jde o velmi prestižní  a nejvýznamnější mezinárodní soutěž, kde jsou pod záštitou EBU hodnoceny nahrávky hudebního folkloru a jeho žánrových variací. Organizátorem je Slovenský rozhlas (RTVS).

Mezinárodní porota se v tomto bienále "sešla" po dvou letech díky covidové situaci online, letos se do soutěže přihlásilo 15 rozhlasových stanic ze 13 zemí. Vybíralo se ze 40 nahrávek, rozdalo se 5 vedlejších cen a 1 hlavní - cena Grand Prix pro absolutního vítěze. Tu letos získala nahrávka Beskydský chameleon z produkce Českého rozhlasu Ostrava, je to od roku 2015 již druhá hlavní cena Grand Prix, což je velký úspěch.

Cenu na slavnostním vyhlášení v Bratislavě převzal generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

ZAVORAL-CENA.jpg

René Zavoral - foto Ľubomír Pidaný (RTVS)

Zavoral rozhovor.png

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral - rozhovor pro RTVS

GPSZ_2021-predani_ceny.jpg

Jan Rokyta a Aleš Huber převzali hlavní cenu Grand Prix 2021 - foto F. Tichý

Aleš Huber, Jan Rokyta

Rozhovor s Janem Rokytou a Alešem Huberem pro Český rozhlas - foto F. Tichý

seznam-ctk.webp

Informace o úspěchu na serveru Seznam Zprávy

Skladba Beskydský chameleon vznikla na mezinárodním hudebním festivalu Musica Pura v roce 2019, takže jde o live nahrávku, kterou jsme natočili pro Český rozhlas Ostrava. Sluší se poděkovat kolegům z Tonstudia Rajchman, kteří tehdy festival, na kterém vítězná skladba vznikla, ozvučovali v sále pro diváky.

Autorem Beskydského chameleona a sólistou na jednodírkovou píšťalu (koncovku) je Marian Friedl, doprovázel jej Ensemble FLAIR pod vedením Janka Rokyty. Jde o opravdu povedený a virtuózní snímek.

Beskydský chameleonMusica Pura 2019
00:00 / 06:37
bottom of page